Standardy ochrony małoletnich przyjęte w ośrodku wczasowym PANORAMA Andrzej Szymański Barbara Szymańska S.C. w Szczyrku.

§1
Preambuła

W oparciu o przepisy wynikające z treści Rozdziału 4b Ustawy z dnia 13 maja 2016 r., o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich (Dz. U. 2023 poz. 1304 z późn. zm.) oraz mając na uwadze konieczność zapewnienia osobom małoletnim należytej ochrony w trakcie ich pobytu w ośrodku wczasowym PANORAMA Andrzej Szymański Barbara Szymańska S.C. 43-370 Szczyrk, ul. Wczasowa 20 (zwany dalej PANORAMA S.C.) wprowadza się niniejsze Standardy Ochrony Małoletnich (dalej Standardy).

§2
Postanowienia wstępne

  1. Każdy gość PANORAMA S.C. w tym także osoba małoletnia, powinna być traktowana z należytym szacunkiem i poszanowaniem praw i godności.
  2. Niedopuszczalne jest stosowanie przemocy wobec osób małoletnich w jakiejkolwiek formie.
  3. Pracownicy PANORAMA S.C. są zobowiązani do utrzymywania profesjonalnej relacji z osobami małoletnimi i każdorazowego rozważenia, czy reakcja, komunikat bądź działanie wobec osoby małoletniej są adekwatne do sytuacji, bezpieczne, uzasadnione i sprawiedliwe.
  4. Nie wolno ujawniać informacji wrażliwych dotyczących osoby małoletniej wobec osób nieuprawnionych, tj.informacji o sytuacji rodzinnej, ekonomicznej i prawnej.
  5. Kontakt z osobami małoletnimi powinien odbywać się wyłącznie w godzinach pracy i dotyczyć celów mieszczących się w zakresie obowiązków pracowników PANORAMA S.C.
  6. Pracownicy PANORAMA S.C powinni w kontaktach z małoletnimi uwzględniać poziom ich rozwoju emocjonalnego oraz intelektualnego, a w przypadkach, gdy małoletni jest osobą niepełnosprawną lub osobą ze specjalnymi potrzebami, wówczas należy szczególnie uwzględnić także tę okoliczność.
  7. Definicje
    • a. PANORAMA S.C. – ośrodek wczasowy PANORAMA Andrzej Szymański Barbara Szymańska S.C. 43-370 Szczyrk, ul. Wczasowa 20
    • b. Kadra Kierownicza PANORAMA SC – rozumie się przez to osobę Kierownika ds. Administracji oraz Menedżera ośrodka
    • c. Pracownik ośrodka – rozumie się przez to osobę wchodzącą w skład personelu PANORAMA Andrzej Szymański Barbara Szymańska S.C. 43-370 Szczyrk, ul. Wczasowa 20, niezależnie od podstawy prawnej wykonywania przez nią prac.
    • d. Małoletni/ osoba małoletnia – rozumie się przez to osobę, która nie ukończyła 18 roku życia.
    • e. Opiekun osoby małoletniej –osoba uprawniona do reprezentacji dziecka, w szczególności jego rodzic lub opiekun prawny. W myśl Standardów opiekunem jest również rodzic zastępczy;

§3
Zasady zapewniające bezpieczne relacje między pracownikami PANORAMA S.C. a
małoletnim, a w szczególności zachowania niedozwolone wobec małoletnich.

  1. PANORAMA S.C. będzie dokładać starań, by pracownicy ośrodka mogący mieć kontakt z małoletnimi, mieli świadomość ciążących na nich w tym zakresie obowiązków, a także by potrafili zadbać o bezpieczne relacje pomiędzy nimi a małoletnimi. Zabrania się zachowań, które mogą naruszyć powyższe zasady.
  2. Wszelkie kontakty pomiędzy pracownikiem ośrodka a osobą małoletnią przebywającą w PANORAMAS.C. , nie powinny wykraczać poza relacje uzasadnione obowiązkami służbowymi oraz wynikające z przepisów obowiązującego prawa. Pracownicy ośrodka powinni dołożyć starań, aby w miarę możliwości w interakcjach z osobami małoletnimi przebywającymi w ośrodku, zapewnić obecność innej osoby dorosłej lub monitoringu.

§4
Zasady i procedury identyfikacji małoletniego przebywającego w PANORAMA S.C. i jego relacji do osoby dorosłej, z którą przebywa.

  1. Każda osoba (w tym także osoba małoletnia) ma prawo zgłosić pracownikowi ośrodka fakt naruszenia obowiązujących przepisów prawa (w tym popełnienia przestępstwa na szkodę małoletniego) oraz zażądać w tym zakresie stosownej pomocy.
  2. Identyfikacji małoletniego i jego relacji z osobą dorosłą, z którą przebywa w PANORAMA SC, dokonują pracownicy recepcji. Identyfikacja taka następuje na podstawie dokumentów małoletniego oraz osoby dorosłej, z którą przebywa w ośrodku. W przypadku braku dokumentów wskazujących na pokrewieństwo osoby małoletnieji osoby dorosłej należy zapytać o tę relację osobę dorosłą oraz osobę małoletnią.
  3. Jeżeli osoba dorosła nie jest rodzicem ani opiekunem prawnym małoletniego, należy poprosić tę osobę o udowodnienie, np. poprzez okazanie stosownego dokumentu, zgody rodzica lub opiekuna prawnego na pozostawanie przez małoletniego pod opieką wspomnianego dorosłego.
  4. W przypadku oporu ze strony osoby dorosłej co do okazania dokumentu dziecka lub wskazania relacji należy wyjaśnić, że procedura służy zapewnieniu dzieciom korzystającym z PANORAMA S.C. bezpieczeństwa i obowiązek taki wynika z przepisów powszechnie obowiązującego prawa.
  5. Kadra kierownica PANORAMA S.C. podejmuje decyzję o zawiadomieniu policji lub w razie wątpliwości przejmuje rozmowę z podejrzaną osobą dorosłą w celu uzyskania dalszych wyjaśnień.
  6. W przypadku gdy rozmowa potwierdzi przekonanie o próbie lub popełnieniu przestępstwa na szkodę osoby małoletniej, przedstawiciel kadry kierowniczej PANORAMA S.C. zawiadamia policję.

    W przypadku gdy świadkami nietypowych lub podejrzanych sytuacji związanych z osobami małoletnimi są pozostali pracownicy ośrodka powinni oni o tym niezwłocznie zawiadomić przedstawicieli kadry kierowniczej PANORAMA S.C

    Prawidłowa identyfikacja małoletniego przebywające w ośrodku oraz jego relacji w stosunku do osoby dorosłej stanowi podstawę skutecznego przeciwdziałania zagrożeniom i naruszeniom w zakresie dobra małoletniego.
  7. Każdorazowo pracownik ośrodka zobowiązany jest zakomunikować gościom, że wskazana procedura służy zapewnieniu małoletnim korzystającym z PANORAMA S.C. odpowiedniego standardu w zakresie bezpieczeństwa
  8. W trakcie rozmowy z małoletnim należy zwrócić szczególną uwagę na to, by małoletni miał możliwość swobodnego i nieskrępowanego wypowiadania się, w szczególności by dorosły, z którym małoletni przebywa nie udzielał odpowiedzi na pytania zadawane małoletniemu. Jeśli dorosły w jakikolwiek sposób utrudnia kontakt z małoletnim lub wywiera na niego presję, choćby tylko swoją obecnością, wówczas należy poprosić dorosłego o opuszczenie pomieszczenia na czas prowadzenia rozmowy z małoletnim.

§5
Zasady i procedury reagowania w przypadku uzasadnionego przypuszczenia, że dobro małoletniego znajdującego się na terenie PANORAMA S.C. jest zagrożone.

  1. Jeżeli zaistnieje uzasadnione przypuszczenie, że dobro małoletniego znajdującego się na terenie PANORAMA S.C. jest zagrożone, wówczas każdy pracownik jest zobowiązany, w reakcji na powyższe, do podjęcia adekwatnych działań.
  2. Uzasadnione podejrzenie skrzywdzenia małoletniego występuje w szczególności wtedy, gdy pracownik PANORAMA S.C. zaobserwował okoliczności mogące wskazywać na krzywdzenie małoletniego:
    • a. Małoletni nosi ślady mogące świadczyć o krzywdzeniu;
    • b. Małoletni sam poinformował o krzywdzeniu;
    • c. Małoletni ma na sobie ślady krzywdzenia (np. zadrapania, zasinienia), a zapytany odpowiada niespójnie i/lub chaotycznie lub/i popada w zakłopotanie bądź występują inne okoliczności mogące wskazywać na krzywdzenie np. znalezienie materiałów pornograficznych z udziałem małoletniego w pokoju osoby dorosłej;
    • d. Opiekun dziecka lub osoba trzecia zgłosi fakt krzywdzenia małoletniego.
  3. Działania, o których mowa w ust. 1, powinny polegać na natychmiastowym powiadomieniu o zaistniałej sytuacji kadry kierowniczej PANORAMA S.C., która podejmie decyzję odnośnie dalszych kroków w tej sprawie,a jeśli to nie będzie możliwe lub mogłoby spowodować zbędne opóźnienie, na powiadomieniu policji. Małoletni, jak i osoba dorosła powinni w tym czasie pozostawać w miarę możliwości pod obserwacją pracowników ośrodka
  4. Pracownik ośrodka może podjąć również bezpośrednie działania mające na celu zastopowanie krzywdzenia, uwzględniając jednakże, by taka próba nie zagrażała bezpieczeństwu jego samego, małoletniego, ani też osób postronnych. Działania pracownika ośrodka powinny pozostawać w granicach prawa, w szczególności stosować się do zasad regulujących kwestię obrony koniecznej lub tzw. zatrzymania obywatelskiego

§6
Zakres kompetencji osoby odpowiedzialnej za przygotowanie pracowników PANORAMA S.C. do stosowania Standardów, zasady przygotowania tych pracowników do ich stosowania oraz sposób dokumentowania tej czynności.

  1. Osobami odpowiedzialnymi za przygotowanie pracowników PANORAMA S.C. do stosowania niniejszego Standardu jest Kadra kierownicza PANORAMA S.C.
  2. Kadra kierownicza PANORAMA S.C będzie dokładać starań, aby pracownicy ośrodka mogący mieć kontakt z małoletnimi mieli świadomość ciążących na nich obowiązków w zakresie obowiązujących przepisów prawa.

§7
Postanowienia końcowe

  1. Co najmniej raz na dwa lata dokonywana będzie ocena Standardów w celu zapewnienia ich dostosowania do aktualnych potrzeb oraz zgodności z obowiązującymi przepisami
  2. Standardy podlegają udostępnieniu na stronie internetowej www.panoramaszczyrk.com, a także zostaną wywieszone w widocznym miejscu w Recepcji PANORAMA S.C., w wersji pełnej oraz w wersji skróconej, przeznaczonej dla małoletnich.
  3. Standardy wchodzą w życie z dniem 07 sierpnia 2024 roku.